Czym się różni księgowość od rachunkowości

Księgowość i rachunkowość często uznawane są za pojęcia jednoznaczne. Nic bardziej mylnego. Mimo że obie dziedziny ściśle łączą się ze sobą, zakres ich zainteresowania różni się od siebie. Najprościej rzecz ujmując, księgowość wchodzi w skład rachunkowości. Księgowość zajmuje się ewidencjonowaniem pieniężnym zdarzeń gospodarczych, podczas gdy rachunkowość obejmuje bardziej rozbudowany system zapisu, czyli:

  • księgowość,
  • kalkulację,
  • sprawozdawczość.

Sposób działania i przenikanie się księgowości z rachunkowością możemy przedstawić następująco. Księgowość dostarcza rachunkowości rzeczowych informacji na temat stanu finansowego firmy. Dzięki kalkulacji zgromadzone informacje przetwarzane są na konkretną wiedzę na temat działania przedsiębiorstwa na rynku. Z kolei sprawozdawczość umożliwia przedstawienie pozyskanych informacji w postaci przystępnych i zrozumiałych wniosków.

Księgowość jako praktyczna strona rachunkowości.

Biuro rachunkowe dostarcza informacji na temat funkcjonowania firmy na rynku i pomaga w podejmowaniu korzystnych dla inwestora decyzji ekonomicznych. Księgowość ogranicza się do analizy stanu finansowego przedsiębiorstwa, podsumowując wartość zakupów, sprzedaży, wypłat dla pracowników i tym podobnych aspektów związanych z obrotem pieniędzmi.

W świetle tej analizy można uznać, że księgowość to praktyczna strona rachunkowości.

Umiejętność rozgraniczenia księgowości od rachunkowości to przydatna wiedza dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą, ponieważ na bazie definicji możemy uznać, że biuro rachunkowe to nie do końca to samo co biuro księgowe. Jednak ze względów zwyczajowych przyjęło się używać tych nazw zamiennie, w związku z czym zarówno w biurze rachunkowym jak i księgowym uzyskamy kompleksową pomoc w ewidencjonowaniu działalności.

Obecnie wiele firm łączy działalność księgową z rachunkową świadcząc kompleksowe usługi. Firma Ratium to biuro rachunkowe będące tego przykładem, które działa na terenie Poznania i okolic dostosowując zakres usług do wymagań naszych klientów.